Zbiorniki kumulacyjne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewnictwo domów jednorodzinnych czy budynków z przeznaczeniem przemysłowo-gospodarczym powinno spełniać wszelkie wymagania oraz zapewniać odpowiedni komfort poprzez uzyskanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Podczas procesu ogrzewania mogą pojawiać się nadwyżki ciepła, którą należy stosownie zgromadzić do ponownego wykorzystania w późniejszym czasie. W tym celu przydatne są zbiorniki kumulacyjne.

zbiornikBez znaczenia czy ogrzewamy budynek piecem na słomę, kotłem z płaszczem wodnym czy instalacją solarną, w każdym przypadku możliwe jest wytworzenie ciepła o wiele większego, niż potrzebujemy. Tak powstałej nadwyżki nie należy pomijać, tylko odpowiednio ją zmagazynować z przeznaczeniem na późniejsze wykorzystanie. Wspomniane zbiorniki kumulacyjne mają za zadanie gromadzenie nadmiernej ilości ciepła, a także wspomagają proces spalania w całym układzie spalania. Ponadto wykorzystywane są do szeroko pojętej dystrybucji ciepła. Dzięki ich zastosowaniu można zmniejszyć emisję zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery, co jest dodatkową korzyścią i plusem przemawiającym za wyborem takiego rozwiązania.

Dzięki stalowemu wykonaniu, dobranemu z należytą precyzją, możemy być pewni, że zbiornik będzie należycie spełniać swoje zadania oraz posłuży nam przez wiele lat. Zazwyczaj wykorzystywane są we współpracy z piecami bądź kotłami zasilanymi biomasą.

Kiedy warto zdecydować się na zbiornik kumulacyjny? Z pewnością wtedy, gdy podczas procesu spalania zauważymy powstawanie stałych nadwyżek ciepła. Szczególnie polecany jest on użytkownikom kotłów na paliwa stałe, takie, jak chociażby biomasa. W takich przypadkach podczas procesu spalania temperatura osiąga wysoki poziom, który jest wystarczający jedynie podczas dużych mrozów. W pozostałe dni, gdy jest znacznie cieplej, ogrzewanie takim kotłem czy piecem spowoduje zauważalne nadmiary ciepła. Połączenie tego typu urządzeń ze zbiornikiem kumulacyjnym pozwoli na lepsze zarządzanie temperaturą.

Zainstalowanie zbiornika w systemie pomiędzy piecem a grzejnikami pozwoli na magazynowanie nadwyżki ciepłej wody, która stopniowo będzie uwalniana dalej. W ten sposób możemy zadecydować, kiedy chcemy wypuścić nadmiar ciepła w obieg. Uzyskujemy optymalną temperaturę na dłużej, bez dodatkowych kosztów.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>