Właściwości słomy jako paliwa

Słoma nie tylko wygląda pięknie późnym latem, kiedy stanowi część wiejskiego krajobrazu i mieni się w pełnym słońcu, ale również doskonale sprawdza się jako surowiec energetyczny. Jakie właściwości posiada i jak można je wykorzystać?

2Obecnie dąży się do zminimalizowania stopnia zużycia energii na całym świecie, co może zapobiec przenikaniu do atmosfery substancji szkodliwych. Dlatego korzystanie z takich surowców energetycznych, jakim jest słoma, z pewnością przyczyni się do tendencji wzrostowej w kwestii ochrony środowiska.

Rekonstrukcje kotłowni, których zamiarem jest odejście od paliw kopalnianych na rzecz biomasy (słomy, zrębów drzewnych i roślin drzewiastych), są dziś jednym z najpopularniejszych trendów ekologicznych.

Parametry i właściwości słomy, które świadczą o jej pozytywnym wpływie na środowisko, to m.in. temperatura spalania i topnienia popiołu, wartość opałowa, masa usypowa, objętość właściwa czy potencjał energetyczny. Jej parametry zależą od wyrównania rozmiarowego. Co to oznacza? To w skrócie rodzaj przetworzenia słomy, które może wystąpić w formie luźnej (zostawionej na polu), posieczonej, sprasowanej lub zbrykietowanej.

Kotły na słomę wykazują wysoką szybkość palenia w warunkach wolnego dostępu do powietrza, wysoki płomień oraz jego nadzwyczaj wysoką temperaturę. Te czynniki spowodowały wzrost zainteresowania inwestycją w urządzenia do spalania na biomasę.

Wielkości, które charakteryzują słomę jako znakomity surowiec energetyczny, mają istotny wpływ na parametry konstrukcyjne kotła, który jest przeznaczony do spalania.
Warto pomyśleć nad usprawnieniem gospodarstwa i zmianą podejścia w kwestii ochrony środowiska. Dzięki kotłom na słomę nie tylko stajemy się eko, ale również możemy liczyć na znaczne oszczędności finansowe.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>