Uprawy energetyczne – produkcja energii cieplnej

Zjawisko upraw energetycznych funkcjonuje na rynku już od dekady. Ich celem jest pozyskanie biomasy, która przeznaczona jest do produkcji energii cieplnej, energii elektrycznej oraz biogazu.  Jakie rośliny wykorzystuje się przy uprawach energetycznych i kto jest ich beneficjentem?

anna_wasilewska_fecwisEuropejska strategia rozwoju energetyki odnawialnej zakłada corocznie wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym bilansie kraju. Zakładanie plantacji upraw energetycznych jest więc obligatoryjne, jeśli chcemy uzyskać biomasę do produkcji energii cieplnej.

Wszystkie działania zmierzające ku kompleksowej produkcji biomasy nie powinny polegać wyłącznie na założeniu plantacji roślin energetycznych. Koncepcja zawiera także organizację systemu magazynowania, dystrybucję paliwa oraz odpowiednie wykorzystanie biomasy.

Czym charakteryzują się rośliny energetyczne?

pictureRośliny energetyczne wyróżnia przede wszystkim duży przyrost roczny oraz wysoka wartość opałowa. Co więcej, nie mają dużych wymagań glebowych oraz wykazują się ponadprzeciętną odpornością na choroby i szkodniki.

Do najpopularniejszych roślin energetycznych należą: ślazowiec pensylwański, którego plantacje mogą być eksploatowane nawet przez okres 15-20 lat czy wierzba wiciowa, której plantację zakłada się w cyklu jedno-, dwu- lub trzyletnim. Ponadto uprawia się słonecznik bulwiasty, zwany powszechnie topinamburem, rdest sachaliński, trawy wieloletnie (np. miskant olbrzymi lub cukrowy), a także różę wielokwiatową.

Wyprodukowaną biomasę wykorzystuje się do opalania kotłów, które dzięki temu kwalifikują się do neutralności ekologicznej i charakteryzują się nadzwyczajną efektywnością. Kotły na słomę opalane biomasą korzystnie wpływają na ochronę środowiska.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>