Sprawdzamy instalacje grzewczą przed zimą

Chociaż dopiero początek jesieni i przed nami zapewne jeszcze kilka słonecznych dni, warto już teraz zadbać o odpowiedni stan instalacji grzewczej w naszym domu. Nim się obejrzymy, nastanie zima, a wraz z nią pojawią się przymrozki. Wtedy może być za późno na naprawę ewentualnych usterek, które pojawiły się w ciągu lata.

fireplace-rmNawet najlepszej klasy system grzewczy prędzej czy później może ulec awarii. To normalna kolei rzeczy i niestety nic na to nie poradzimy. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zapobiec powstaniu nieprzyjemnej usterki. Przed każdą zimą należy sprawdzić stan całej instalacji, bez znaczenia czy opalamy węglem, drewnem, a może korzystamy z pieca na słomę.

Użytkowanie urządzeń grzewczych można podzielić na dwa okresy – sezon letni oraz zimowy. Podczas pierwszego nasze piece są zazwyczaj nieużywane, a jeśli nawet, to są to pojedyncze dni, gdy chcemy „przepalić” instalacje i sprawdzić, czy wszystko działa. Robimy to jednak wyjątkowo rzadko, bo kto chciałby siedzieć w ogrzewanym domu, gdy na dworze panują upały? Niestety często nawet po zmianie aury na jesienną, nie zastanawiamy się nad stanem naszego kotła czy całego systemu. To błąd, który może nas sporo kosztować.

Podczas drugiego z wymienionych okresów, czyli sezonu zimowego, używamy często pieców, niemalże codziennie w nich paląc. Instalacje, które nie były użytkowane przez kilka miesięcy, mogą skrywać wiele usterek, które pojawią w najmniej oczekiwanym momencie. Jak ustrzec się takiego problemu?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakim stanie technicznym jest nasze urządzenie. Ze szczególną uwagą przyjrzyjmy się wentylatorom, pompom obiegowym, zaworom odcinającym, mieszaczom czy silnikom. Sprawdźmy prawidłowe działanie zapłonu elektronicznego oraz zaworów zabezpieczających. W przypadku pieców z otwartą komorą spalania istotne jest także funkcjonowanie czujnika wypływu spalin. Ich nadmiar może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Nie zapominajmy także o gruntownym wyczyszczeniu kotła. Dotyczy to przede wszystkim tych pieców, w których używa się paliwo stałe.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>