Przechowywanie plonów a ogrzewanie suszarni

Czas jesienno-zimowy w wielu gospodarstwach rolnych to okres odpowiedniego przechowywania plonów oraz wykorzystywania ich w dalszym etapie przetwarzania. Niektóre rodzaje zbiorów muszą być składowane w odpowiedni sposób oraz poddawane procesowi suszenia. To z kolei wymaga zastosowania wysokiej jakości pieców do suszarni. Jak dobrze zadbać o zebrane plony i przechowywać je w określony sposób?

cereals-168742_1920Kwestia odpowiedniego składowania zbiorów dotyczy niemalże każdego rolnika, który wykorzystuje je w swoim zakresie bądź nie sprzedał ich do dalszego przetworzenia. Niektóre rodzaje plonów, jak chociażby zboże czy owoce, mogą być przechowywane w specjalnie przygotowanych suszarniach. Pomieszczenie takie powinno posiadać stosowny system wentylacji oraz ogrzewnictwa jak chociażby wysokiej jakości nagrzewnice powietrza. Należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, a także regulację temperatury, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Należy pamiętać także o właściwym oczyszczeniu plonów z piachu, chwastów, nierozwiniętych bądź zniszczonych nasion, a także różnego typu szkodników.

Najlepszym wyjściem do przechowywania zbiorów są silosy, które umożliwiają składowanie ich w pozycji pionowej. Niestety nie każde gospodarstwo rolne jest w stanie skorzystać z tego typu konstrukcji, ze względu na wysokie koszty montażu. Z tej racji wielu rolników decyduje się na składowanie podłogowe. Wymaga ono jednak więcej uwagi oraz zachowania optymalnych warunków przechowywania. Dotyczy to zwłaszcza ziaren zbóż, które magazynowane oddychają, zużywając tlen, a wydalając dwutlenek węgla, a także wodą oraz ciepło. Może w tym przypadku dojść do przegrzania ziarna, co spowoduje duże szkody w ich jakości. Wyróżniamy dwa rodzaje grzania plonów – mokre oraz suche.

W pierwszym przypadku mówimy o wspomnianym procesie w momencie, gdy wilgotność zbiorów przekracza 15%. Może tu dojść do rozwoju różnego rodzaju grzybów, które wpływają negatywnie na stan i jakość zebranych ziaren. Istnieje także ryzyko wystąpienia pleśni. Natomiast drugi rodzaj, czyli grzanie suche zachodzi, gdy stopień wilgotności spada poniżej 15%. Tu z kolei mogą pojawić się szkodniki, które są nie mniejszym zagrożeniem niż grzyby czy bakterie.

Dlatego odpowiednie ogrzanie suszarni i zapewnienie wysokiej jakości wentylacji powietrza jest niezbędne, aby uzyskać optymalne warunki do przechowywania plonów. Stosując systemy grzewcze wykorzystujące biomasę, jak chociażby piece na słomę, otrzymujemy wysokiej jakości rozwiązanie, które zapewni najlepsze warunki do składowania. W ten sposób nic nie będzie zagrażać naszym zbiorom, które po procesie suszenia będą mogły być wykorzystane w dalszej drodze przetwórstwa.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>