Problemy z suszeniem ziarna

Suszenie ziarna to dość złożona kwestia. Już o niej pisaliśmy, jednak, jako że temat jest dość szeroki, wracamy do niego w kolejnym artykule. Dla wielu proces ten na pozór wydaje się banalny, jednak każdy przedsiębiorca, który zarządza gospodarstwem rolnym, może spotkać się z pewnymi problemami podczas samego procesu, jak i zaraz po nim. A jak wiadomo plony to pieniądz, warto więc zadbać o to, aby do skupu odwieźć je w jak najlepszym stanie.

ear-853418_640Dla każdego, kto za co dzień zajmuje się gospodarstwem rolnym, tajemnicą nie jest, że zebrane ziarno to przede wszystkim materiał biologiczny, o który należy zadbać. Wszystko za sprawą tego, że jest on wrażliwy na różne działania zewnętrzne. Ziarno przechowywane w nieodpowiednich warunkach jest wrażliwe na wpływ różnych czynników, które prowadzą do pękania, skurczów, rozwoju pleśni, gnicia, czy spadek zdolności kiełkowania. Wszystko ma wpływ na późniejszą kondycję sprzedawanego zboża. Zacząć można już od tego, że brak odpowiedniego czyszczenia z drobin gleby, bakterii czy drobnoustrojów może doprowadzić do rozwoju grzybów, które zniszczą nasze zapasy.

Aby zachować dobry stan ziarna przez dłuższy okres, niezbędne jest jego wysuszenie. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się nagrzewnice powietrza instalowane w suszarniach. Ten sposób suszenia pozwala na przeprowadzenie szybkiego i skutecznego procesu.

Oczywiście suszyć należy w odpowiedni sposób. Zwiększenie temperatury otoczenia może bowiem powodować zwiększenie intensywności zachodzących procesów. Ziarno nie może zatem ulegać nadmiernemu nagrzaniu podczas przeprowadzania tego procesu. W przypadku ziarna, które następnie trafić może na stoły konsumentów temperatura suszenia nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza.

Problem jest o tyle duży, że przy odpowiednio wysokiej temperaturze w zgromadzonym ziarnie mogą powstać nieodwracalne zmiany, nie chodzi tutaj już o pleśń czy zapach stęchlizny, ale o proces fermentacji ziarna.

Jak widać, ziarno jest dość delikatnym materiałem do przechowywania. Dlatego ważne jest, aby robić to w odpowiedni sposób.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>