Pellet – czym jest?

Pisaliśmy już o biomasie, czas ją jednak podzielić na poszczególne produkty wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Jasne jest, że do biomasy możemy, zaliczy słomę, siano, drewno i inne oczywiste dla przeciętnego zjadacza chleba surowce. Jednak słysząc nazwę pellet, już niekoniecznie wiadomo, o co dokładnie chodzi.

2598659107_7bb1783337_bJeżeli mowa o definicji, to nie jest ona jakoś specjalnie skomplikowana. Pellet to biomasa, co prawda nie wygląda ona jak snop siana, bo zostaje sprasowana pod bardzo wysokim ciśnieniem. Pierwotnie oczywiście materiał zajmował dużą przestrzeń jednak dzięki sprasowaniu, możemy uzyskać sporo energii ze stosunkowo niewielkiej ilości materiału. Pellet dostępne są w formie granulatu, co jest niezwykłym ułatwieniem, gdyż z dużą łatwością możemy wydzielić odpowiednią ilość, na której nam zależy. Wszystkie kotły na pellet wyposażone są w specjalny podajnik, który dostarcza materiał bezpośrednio do komory spalania.

Aby uzyskać omawiany materiał odpady powstałe po obróbce drewna takie jak trociny, wióry, kora, zrębki poddawane są sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem. Dzięki czemu uzyskuje się swego rodzaju granulat. Wartość opałowa surowca jest równa wartości drewna, jednak w tym wypadku powstaje mała ilość popiołu.

Kocioł na pellet może i nie należy do najtańszych, jest on jednak na tyle ekologiczny, że zaspokoi potrzeby każdego fana ekologicznych rozwiązań. Warto zaznaczyć, że są równie łatwo dostępne jak kotły na słomę.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>