Ogrzewanie budynków inwentarskich

Niska temperatura i chłód dokucza nie tylko nam. Również zwierzęta, bez znaczenia czy są udomowione, hodowlane czy dzikie, cierpią z powodu mrozu i panującego na zewnątrz zimna. Skoro ogrzewamy swoje domostwa, powinniśmy zrobić to samo w przypadku budynków inwentarskich. Do tego celu możemy wykorzystać kotły czy piece na słomę oraz odpowiednio przygotowaną instalację grzewczą.

yang-775517_1920Zwierzęta, podobnie jak ludzie, różnie znoszą niskie temperatury, co z kolei przekłada się na ich zdrowie oraz stan fizyczny. To szczególnie istotne w przypadku gatunków inwentarzowych, takich jak bydło, kurczaki, owce czy kozy. Zwierzęta hodowane specjalnie na ubój bądź handel powinny być przechowywane w wysokiej jakości warunkach, po to, aby spełniały nawet największe wymagania. Dlatego nie należy lekceważyć znaczenia temperatury pomieszczeń, w których się znajdują.

Budynki gospodarcze mogą być ogrzewane za pomocą instalacji grzewczych działających zarówno na paliwa płynne, gazowe, jak i stałe, m.in. drewno, pellet, zrębki czy słoma. Ostatni typ jest szczególnie polecany ze względu na niskie koszty eksploatacji. Kotły na słomę charakteryzują się długim czasem spalania oraz utrzymania wysokiej temperatury. Dzięki temu zaoszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny do obsługi urządzenia.

Projektując instalację grzewczą dla tego typu budynku, należy pamiętać o takim umiejscowieniu wentylacji, aby w pomieszczeniu nie wytrącała się para wodna. Każde zwierzę w trakcie procesów fizjologicznych wytwarza dodatkowo dwutlenek węgla, a także amoniak i siarkowodór obecny w ekstremach. Bez odpowiedniej wymiany powietrza w budynkach gospodarczych panowałyby niekorzystne warunki do życia. Niekiedy bywa tak, że kompromis pomiędzy dobrą wentylacją a ogrzewaniem wymusza zmniejszenie pierwszego czynnika. W takiej sytuacji zwierzęta otrzymują mniejszą ilość ciepła, którą należy uzupełnić innymi metodami. Jedną z nich są nagrzewnice powietrza, które potrafią ocieplić wnętrze budynku o kilka stopni. Przepływające przez nie powietrze poddawane jest działaniu specjalnej grzałki, która podnosi jego temperaturę do odpowiedniej wartości.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>