Odpowiednia słoma do opalania

Sposobów na ogrzewanie domów i budynków gospodarczo-przemysłowych jest wiele. Możemy wymieniać paliwa takie jak węgiel, ekogroszek czy oleje opałowe. W konsekwencji jednak jest to dość kosztowny sposób na pozyskanie ciepła, który z drugiej strony jest coraz bardziej eksploatowany. Istnieje zatem ryzyko, że wkrótce któraś z wymienionych substancji wyczerpie się. W ciągu ostatnich lat na popularności zyskuje biomasa, która coraz częściej wykorzystywana jest do ogrzania budynków.

summer-1177148_1920Ekologiczne materiały stosowane w codziennej eksploatacji zamieszkałych domów bądź budowli gospodarczych, są coraz popularniejsze. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów paliw jest słoma. Co wyróżnia ją na tle innych typów biomasy? Po pierwsze słoma jest ogólnodostępnym surowcem, który spotkamy w niemalże każdym gospodarstwie rolnym. Ponadto nie ma ryzyka, jak w przypadku węgla bądź olejów opałowych, że dany materiał z czasem wyczerpie się i pojawi się problem z jego dostępem. Wielu rolników przechowuje tony słomy, które wykorzystuje do codziennych prac polowych czy gospodarczych. Nadwyżka często sprzedawana jest m.in. przedsiębiorstwom zajmującym się jej skupem, bądź kotłowniom. Sami, za pomocą specjalnego pieca na słomę również możemy zapewnić sobie dostateczny poziom ciepła, wykorzystując omawianą biomasę przy opalaniu budynku mieszkalnego bądź gospodarczego.

Jeśli jesteśmy przy sprzedaży i związanych z tym kosztach, warto wspomnieć, że słoma jest jednym z najtańszych paliw opałowych. Jej cena jest nieporównywalnie niższa od tony węgla bądź kilkudziesięciu litrów oleju. Jest także przyjazna środowisku, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji, które mogą uwalniać się do atmosfery w trakcie spalania. Słoma jest zatem świetnym rozwiązaniem dla domów i przedsiębiorstw, gdzie zależy nam na ekonomicznym sposobie ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby uzyskać taki sam poziom ciepła, jak w przypadku opalania węglem bądź bardziej energetycznym materiałem, trzeba wykorzystać większą ilość słomy. Z drugiej strony taka inwestycja zacznie nam się szybko zwracać, pomimo zwiększonych nakładów.

Jaki typ słomy jest najlepszy? Porównując różne jej rodzaje pod względem energetycznym, zdecydowanie na przodzie znajduje się słoma pozyskana z rzepaku. Daje ona ok. 17-19 MJ, przy czym materiał pozyskany z pszenicy bądź żyta to tylko 12-14 MJ.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>