O tym jak suszyć drewno

W naszych artykułach poruszaliśmy już tematykę suszenia piasku, która jak wiemy, jest dość istotna w niektórych przypadkach. Podobnie jest również w przypadku drewna, które przez dużą zawartość wody także wymaga suszenia, jeżeli ma być dalej wykorzystywane w konkretny sposób np. do budowy mebli, domów czy wykładania podłóg. Jednak najczęściej suszy się zwyczajne drewno opałowe. Wilgoć w takich sytuacjach jest dość istotną przeszkodą.

firewood-287015_640Aby w odpowiedni sposób wysuszyć uzyskane z wycinki drewno, niezbędna jest inwestycja w odpowiednie narzędzia. Oczywiście niezbędne będzie pomieszczenie zaadaptowane w odpowiedni sposób na suszarnie. Najistotniejszym jednak elementem suszarni jest oczywiście odpowiedni piec do suszarni, który dostarczy nam odpowiednią ilość ciepła, która pozwoli nam na osiągnięcie wymaganych rezultatów. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego pieca możliwe jest podgrzanie i utrzymanie temperatury, która zapewni nam wysoką jakość suszonego materiału. Pamiętać należy, że w przypadku drewna wysuszenie go w zbyt szybkim tempie może doprowadzić do pogorszenia się jakości materiału. Dlatego w wielu przypadkach stosuje się suszenie konwekcyjne. W którym materiał ogrzewamy od samego spodu. W takim wypadku ciepło po kolei oddawane jest do wyżej położonej warstwy materiału, a co za tym idzie wilgoć w postaci pary wodnej jest stopniowo wydalana z suszonego drewna.

Drewno jak każdy inny materiał jest wrażliwe na obróbkę, dlatego zbyt szybkie jego wysuszenie może spowodować uszkodzenia. W takiej sytuacji ważne jest, aby piec, z którego korzystamy, był w stanie przez długi okres utrzymać odpowiednią temperaturę, wtedy stopniowo wysuszony materiał stać będzie na najwyższym poziomie jakości.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>