Nagrzewnice powietrza czy kotły na biomasę?

Instalacja grzewcza to jeden z najważniejszych systemów w obrębie każdego budynku, zarówno mieszkalnego, jak i gospodarczego. Jest istotna szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury. Dbamy o to, aby w naszych domach było ciepło oraz komfortowo nawet w najmroźniejsze dni. Kwestii ogrzewania nie powinniśmy pomijać także w przypadku budynków zamieszkałych przez zwierzęta hodowlane czy pomieszczeń gospodarczych różnego typu. W tym celu możemy wybrać instalacje wyposażoną w kocioł na słomę bądź nagrzewnicę powietrza.

hay-1022849_1280Urządzenia wykorzystujące biomasę do wytwarzania ciepła to jedne z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Paliwo stanowi najczęściej słoma, która jest ogólnie dostępna, a jej koszt jest o wiele niższy niż materiałów takich jak węgiel czy drewno. Wykorzystanie takiej biomasy jest szczególnie opłacalne na terenach wiejskich, gdzie dostęp do słomy jest niemalże nieograniczony. Stanowi ona często produkt uboczny prowadzonej działalności rolniczej. Niekiedy trudno znaleźć dla niej przeznaczenie, przez co rolnicy nie wiedzą co zrobić z pozostałościami zalegającymi w pomieszczeniach gospodarczych. W ten sposób można wykorzystać niepotrzebną już słomę i w prosty i tani sposób przeznaczyć ją do ocieplenia budynków.

Najpopularniejszymi urządzeniami na biomasę są kotły. Charakteryzuje je szeroki zakres mocy, od 40 do nawet 1500 kW, co pozwala na swobodne dostosowanie mocy, której potrzebujemy do warunków architektonicznych. Taki sprzęt może zostać zamontowany zarówno w budynkach gospodarczych, jak i przestrzeniach domów jednorodzinnych. Jednak kotły to nie jedyne rozwiązanie, jakie wykorzystuje biomasę do wytwarzania ciepła.

Alternatywnym rozwiązaniem dla tego typu maszyn są nagrzewnice powietrza. Stosuje się je głównie w suszarniach, jednak sprawdzą się także w innego typu pomieszczeniach. Podobnie jak kotły, mogą wykorzystywać do działania słomę, a także kawałki drewna. Co ciekawe, koszty montażu takiej instalacji szybko się zwracają w codziennym użytkowaniu. Z racji taniego paliwa, eksploatacja nie jest droga, co można zauważyć w wysokości rachunków. Nagrzewnica powietrza to idealne rozwiązanie dla hodowców drobiu czy też trzody chlewnej.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>