Kurza ferma – nagrzewnice powietrza

Na naszym blogu pojawił się już artykuł dotyczący ogrzewania kurnika. Wiadomym jest zatem, że utrzymanie odpowiedniej temperatury pozwala na zdrowy i spokojny rozwój naszej hodowli. Co jednak gdy niekoniecznie mamy możliwość instalacji ogrzewania podłogowego? Istnieje oczywiście kilka innych rozwiązań, jednak optymalnym jest skorzystanie z nagrzewnic powietrza.

Chicken_Farm_034Można podzielić je na wiele rodzajów, jednak nie każdy z nich jest dobry w przypadku hodowli drobiu. Na rynku dostępne są nagrzewnice gazowe, olejowe oraz wodne. Jednak dwa pierwsze rodzaje powodują powstawanie dużych ilości wilgotnego powietrza, które jak wiemy, jest dość szkodliwe dla kur. Instalacja nagrzewnic ma na celu osuszanie pomieszczenia i likwidację wilgoci, jednak popełniając ten karygodny błąd, odnosimy odwrotny skutek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyżej wspomnianego rozwiązania, jakim są wodne nagrzewnice powietrza. Tutaj ogrzewanie odbywa się poza miejscem pracy urządzenia. Powietrze ogrzewane jest poza budynkiem. Najczęściej służy do tego kocioł na słomę, a następnie przesyłane jest do nagrzewnic. Oczywiście podczas transportu ciepła możliwe są straty w wysokości temperatury, jednak bardzo łatwo można takie straty zniwelować, wystarczy skorzystać z dostępnych na rynku rur izolowanych, które ograniczą utratę ciepła.

Dlaczego dokładnie potrzebujemy likwidacji wilgoci? Osuszanie pomieszczenia spowoduje ograniczenie szkodliwego amoniaku, który powstaje w wyniku fermentacji odchodów. Powietrze, w którym występują duże ilości amoniaku czy innych zanieczyszczeń może zaszkodzić kurzym drogom oddechowym, powoduje również zapalenie spojówek czy podrażnienie błon śluzowych. Wszystkie te problemy mogą w następstwie doprowadzić do śmierci ptaków.

Dobra hodowla to dobrze wyposażone pomieszczenia i zdrowe zwierzęta. Pamiętajmy zatem o tym, aby wszystko stało na jak najwyższym poziomie, łącznie z zainstalowanym ogrzewaniem.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>