Kontrola instalacji grzewczej przed zimą

Chociaż mamy jeszcze kalendarzowe lato, kapryśna pogoda za oknem skutecznie przypomina nam, że już niedługo nastanie jesień. Z nią pojawią się chłodniejsze dni, niższa temperatura i potrzeba ogrzania budynków mieszkalnych i gospodarczych. Zanim jednak odpalimy nasze piece na słomę czy innego rodzaju biomasę, należy dokonać niezbędnego przeglądu całej instalacji grzewczej.

piecJednym z pierwszych zabiegów, jakie wykonuje się w celu udrożnienia i poprawy jakości grzewczej całego systemu, jest oczyszczenie i odpowietrzenie grzejników. Nieużywany kaloryfer pokryty jest większą bądź mniejszą warstwą kurzu, co może wpływać na jakość ogrzewania powietrza. W kontakcie z wysoką temperaturą może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, a nawet ograniczyć przenikanie ciepła do pozostałej części pomieszczenia. Dlatego warto przetrzeć szmatką żebra grzejnika, w celu ograniczenia problemów z ogrzewaniem. Poprawi to nie tylko jakość dostarczanego ciepła, ale i pomoże alergikom, którzy reagują na latającego w powietrzu drobinki kurzu.

Drugim ważnym zabiegiem jest odpowietrzenie grzejników. W ten sposób udrożnimy cały zbiornik z nadmiaru nagromadzonego powietrza, które może skutecznie blokować przepływ podgrzewanej wody oraz wydzielania ciepła. Należy kontrolować poziom napowietrzenia kaloryferów. Jeśli zauważymy znaczną różnicę pomiędzy górną a dolną jego częścią, może to być sygnałem do wypuszczenia części gazu.

Następnym zabiegiem, który wpłynie na poprawienie jakości ogrzewania naszego domu bądź mieszkania, jest odsunięcie wszystkich mebli i przedmiotów zastawiających grzejniki. W ten sposób poprawimy rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu, które zasłonięte nie docierałoby do wszystkich zakątków.

Jeśli mieszkamy w bloku, nie musimy martwić się o sprawdzenie stanu instalacji grzewczej. Tym zadaniem powinien zająć się zarządca nieruchomości. Jeśli jednak mieszkamy w domu jednorodzinnym, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację systemu grzewczego przed jego uruchomieniem. Posiadany przez nas piec bądź kocioł powinien mieć możliwość sprawdzenia ciśnienia wewnątrz całej instalacji. Zazwyczaj wynosi ono od 1 do 2 barów. Jeśli jest znacznie mniejsze, należy uzupełnić wodę w systemie. Gdy pomimo to ciśnienie drastycznie spada, zapewne doszło do nieszczelności. W takiej sytuacji lepiej poradzić się specjalistów, którzy fachowo dokonają naprawy.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>