Jak wykorzystać nadwyżkę ciepła z biogazowni?

Rynek biogazowni wciąż się rozwija i rośnie zapotrzebowanie na tego typu instalacje. Niemniej często zdarza się, że użytkownicy biogazowni nie wiedzą, jak wykorzystać nadwyżkę ciepła powstałą w procesie produkcji. Co zatem należy zrobić?

biogazownia2Biogaz wchodzi w skład odnawialnych źródeł energii i pozyskiwany jest w trakcie fermentacji biomasy. W dobie licznych działań mających wspierać światowe koncepcje ochrony środowiska, odpowiednie instalacje i ich działanie są niezwykle istotne.

Produkcja ciepła w biogazowniach odbywa się przy użyciu alternatywnych rozwiązań i typowych instalacji. Wykorzystuje się m.in. rurociągi, armaturę, rozdzielnie ciepła, wymienniki ciepła oraz rurociągi ciepłownicze do odbioru wytworzonego ciepła. Instalacje konstruowane i montowane są według indywidualnych projektów i zapotrzebowania właścicieli biogazowni.

p4gc-green-skyline-3Aby uzyskać energię, należy zainstalować odpowiednie urządzenia do przetworzenia biogazu. Dla energii elektrycznej wykorzystuje się gazowe generatory prądu, dla ciepła montuje się kotły gazowe, natomiast specjalne układy do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła instalowane są w celu kumulacji tych dwóch czynników.

Za dobry przykład może posłużyć układ kogeneracyjny, który składa się z systemu elektrycznego (silnik gazowy lub turbina) oraz cieplnego (zwykle to kocioł wodny lub parowy). Ciepło odzyskiwane jest z wymienników ciepła, które schładzają cyrkulację gazu i powietrza.

Zakładając, że użytkownicy biogazowni nie mają pomysłu na wykorzystanie nadwyżki ciepła, mogą dzięki temu znacznie usprawnić funkcjonowanie całego systemu. Jak? Podtrzymując procesy technologiczne, ogrzewając dodatkowym ciepłem pomieszczenia gospodarskie, suszarnie zbóż i drewna lub chlewnie.

W ten sposób niewątpliwie działają proekologicznie i unikają wydatków płynących z tytułu inwestycji w energię.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>