Jak wybrać kocioł?

Chociaż za oknem wciąż lato i jeszcze nie myślimy o zimowych wieczorach, warto już teraz zastanowić się nad zapewnieniem sobie ciepła w chłodniejszych miesiącach. Szczególnie jeśli jesteśmy na etapie budowy domu lub zmiany instalacji grzewczej. Stoimy przed nie lada wyzwaniem – jak wybrać kocioł, aby dostarczył nam odpowiednią temperaturę i dodatkowo zapewnił komfort cieplny?

5562613464_e5d0bf9878_bPierwszym pytaniem, które musimy zadać sobie podczas rozglądaniem się za konkretnym urządzeniem, jest wybór paliwa, na jakie ma ono działać. W tej kwestii możemy wybierać spośród szeroko dostępnych opcji, takich jak: węgiel, ekogroszek, drewno opałowe czy pelet. Ciekawym i ekonomicznym rozwiązaniem są kotły na słomę. Pozwalają na uzyskanie odpowiedniego poziomu spalania, a co za tym idzie również ciepła. Dodatkowo nie jest to drogie paliwo, zatem jego eksploatacja może wynieść o wiele mniej niż w przypadku innych środków opałowych.

Możemy zdecydować się na piec z automatycznym podajnikiem paliwa, przez co ułatwimy sobie obsługę urządzenia i nie będziemy musieli co chwila sprawdzać, jak przebiega proces spalania. To niesamowity komfort w użytkowaniu, szczególnie gdy nie mamy czasu na kontrolowanie płomienia, a oczekujemy, że w naszym domu będzie cały czas ciepło. Dla pełnego zabezpieczenia nawet przed awarią zasilania, uchroni nas wybór kotła z dodatkowych rusztem wodnym do spalania paliw zastępczych.

Dobór kotła powinien zostać podyktowany bilansem cieplnym budynku, w którym będzie się znajdował, z obowiązującymi przepisami. Najlepiej kierować się mocą danego produktu, a nie jego powierzchnią grzewczą. Często polecanym rozwiązaniem jest montaż kotła wyposażonego we wspomniany wcześniej podajnik. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić koszty jego eksploatacji, ale także uzyskać bardziej ekonomiczne spalanie masy palnej.

Wybór kotła to jedna z kwestii, natomiast drugą, nie mniej ważną jest jego utrzymanie. W tym przypadku nadrzędnym problemem jest utrzymanie urządzenia w czystości. Na jego żywotność i jakość palenia wpływa sposób eksploatacji. Unikajmy kosztownego przegrzewania wnętrz, które mogą nadmiernie niszczyć urządzenie.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>