Historia ogrzewnictwa

Ogień towarzyszy nam od zawsze. Jego wynalezienie dało początek naszej cywilizacji i pozwoliło przetrwać pierwotnym ludziom w trudnym środowisku. Bez ognia trudno wyobrazić sobie codzienną egzystencję. Za jego pomocą przygotowujemy posiłki, rozświetlamy ciemne pomieszczenia, a także ogrzewamy siebie oraz budynki, w których się znajdujemy. To właśnie ogrzewnictwo jest jednym z najczęściej wykorzystywanych metod posługiwania się ogniem.

babcock_and_wilcox_boiler_heat_engines_1913Ogień został odkryty przez człowieka między 750, a 450 tysiącami lat temu. Od tej pory towarzyszy nam nieustannie i dzięki jego pojawieniu się możliwa była dalsza ewolucja ludzkości. Początkowo ogień służył do odstraszania drapieżników od obozowiska oraz pomagał przy obróbce termicznej upolowanych zwierząt. Dzisiaj wykorzystywany jest na wiele sposobów, a jednym z najważniejszych jest możliwość ogrzania się w zimne dni. To szczególnie ważne w porze zimowej, gdy na dworze panują minusowe temperatury i musimy dbać o zachowanie odpowiedniego ciepła naszego ciała. Bez ognia prawdopodobnie niemożliwe byłoby osiedlenie terenów wysuniętych daleko na północ, gdzie warunki pogodowe są bardzo ekstremalne. Jednak nawet w naszej strefie klimatycznej bywają zimy na tyle srogie, że bez odpowiedniego ogrzewania trudno byłoby nam wytrzymać.

Pierwsze prymitywne piece pojawiły się wraz z zakładaniem pierwszych miejscowości. Z pewnością można było je spotkać w pierwotnym mieście Catal Huyk. Służyły do ogrzewania nie tylko domostw, ale także świątyń czy budynków użyteczności publicznej.

Rzymianie w II wieku p.n.e. stworzyli prototyp centralnego ogrzewania, czyli tzw. hypocaust. Był to rodzaj ocieplenia podłogowego, wykorzystywanego w domach bogatych obywateli oraz łaźniach. System ten polegał na rozpalaniu paleniska pod poziomem podłogi, która z kolei była ustawiana na specjalnie przygotowanych murowanych balach. Wynalazek Rzymian przetrwał nawet upadek imperium, a najeżdżające jego tereny ludy barbarzyńskie doceniły komfort, jaki daje ciepło płynące od podłogi.

Ponowny rozkwit sztuki ogrzewnictwa zawdzięczamy Arabom, którzy na nowo odkryli dokonania Rzymian. W Europie jego rozwój nastąpił w XII i XIII wieku za sprawą Cystersów, a także zakonników rycerskich. W XVIII wieku znane były instalacje wodne, które dostarczały ciepłą wodę do budynków. Popularne stały się również kominki, zazwyczaj rozmieszczane po jednym na każde pomieszczenie. Połowa tego samego wieku to już piece kaflowe, stosowane głównie w Niemczech.

Kolejnym zwrotem w rozwoju ogrzewnictwa był XIX wiek i wynalezienie pieca gazowego, system ogrzewania słonecznego, a także piece elektryczne. Współcześnie stosuje się wiele nowych metod, takich, jak chociażby kotły na słomę, pracujące dzięki biomasie.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>