Ekologiczne ogrzewanie budynków

Dbanie o naszą planetą coraz bardziej wchodzi nam w krew. Na każdym kroku zwracamy uwagę na ekologię i szukamy sposobów, aby ograniczyć negatywny wpływ naszej działalności na środowisko. Emisja spalin do powietrza, zaśmiecanie ziemi, a także niewłaściwe ogrzewanie mogą być przyczynami wielu problemów z naszą planetą w przyszłości. Ponadto poszukujemy rozwiązań, które będą nie tylko ekologiczne, ale i atrakcyjne cenowo. Obie te cechy można połączyć dzięki zastosowaniu kotłów na biomasę.

straw-921081_1920Ten typ urządzeń z powodzeniem można stosować zarówno do ogrzania budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych czy też przemysłowych. Warto pomyśleć o odpowiedniej instalacji grzewczej już teraz, chociaż pogoda za oknem nie wskazuje na szybko zbliżającą się jesień. Niemniej, lepiej zadbać o to wcześniej, niż rozglądać się na ostatnią chwilę przed zbliżającymi się przymrozkami.
Ekologiczne rozwiązania grzewcze proponują wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz takich, których pokłady są na tyle duże, że ich ubytek nie będzie szkodzić środowisku. W tym celu można wykorzystać ekogroszek, pelet bądź też kotły na słomę.

Wartość opałowa słomy nie jest zbyt wysoka, ponieważ mieści się w zakresie od 12,9 do 14,9 MJ/kg w przypadku słomy pszennej, 12-13,9 MJ/kg dla suchego jęczmienia oraz 3,3-7,2 MJ/kg w przypadku kukurydzy. Z drugiej strony nie jest powiedziane, że nie ma możliwości wykorzystania słomy w ogrzewnictwie. Do jej spalenia wymagana jest jednak specjalistyczna instalacja, która jest odpowiednio dostosowana do tego procesu. Dobrej jakości kocioł na słomę jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzaje takiej biomasy i wykrzesać z niej stosowną ilość energii.

Słoma na polach najczęściej zbierana jest w postaci wielkich belek bądź kostek, uprzednio stosownie sprasowanych i związanych przez prasę rolniczą. W ten sposób zbita biomasa jest łatwiejsza w transporcie. Aby można było ją wykorzystać w ogrzewaniu budynków użytkowych, powinniśmy posiadać odpowiedniej wielkości piec, o czym już wspominaliśmy. Z racji wielkości, raczej nie spotyka się takich urządzeń w opalaniu domów jednorodzinnych. Dodatkowo sposób załadunku bel słomy sprawia, że to urządzenia przystosowane do większych pomieszczeń. Często wykorzystuje się w tym celu ciągnik bądź wózek widłowy, który przewozi zbitą słomę. Bardziej sprawdzą się przy budowlach gospodarczych, szkołach, budynkach użytku publicznego lub ostatecznie także blokach z większą ilością mieszkań.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>