Ekogroszek – oszczędne ogrzewanie

Ekogroszek jest paliwem stałym, stosowanym do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych piecach retortowych z podajnikiem. Nazywany jest opałem ekologicznym, który nie emituje substancji szkodliwych dla środowiska. Jak powstaje i na czym polega ergonomiczne ogrzewanie ekogroszkiem?

01Proces powstawania ekogroszku polega na kumulacji ziaren o frakcji 5-25mm, które uzyskuje się przy kruszeniu i przesiewaniu węgla. Następnie ekogroszek jest płukany w celu eliminacji miału. Produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego, które wykazują niską zdolność do spiekania.

Jakie parametry powinien mieć dobry ekogroszek?

Przede wszystkim wilgotność i zawartość popiołu musi być utrzymana na poziomie poniżej 10%, granulacja ekogroszku pomiędzy 5-25mm, a zawartość siarki zdecydowanie poniżej 1% – im mniej, tym lepiej. Jakość ekogroszku odzwierciedlają odpowiednio zbilansowane parametry.

100653_ekogroszek_wegielDzięki dbałości o wysoką jakość, ekogroszek wyróżnia wyjątkowo dynamicznie wzrastająca popularność. Jeżeli kocioł spełnia wymogi ekologiczne, wykorzystanie ekogroszku jest możliwe.

To świetna alternatywa dla innych źródeł energii, cechująca się nawet 40-50% oszczędnością ogrzewania przestrzeni. Dlatego warto jednorazowo zainwestować w odpowiedni kocioł, którego wkład zwróci się już po kilku sezonach grzewczych.

Ekogroszek znajduje zastosowanie przy spalaniu nie tylko w kotłach. Idealnie sprawdza się także w nagrzewnicach powietrza. Są one zbudowane z cylindrycznych komór paleniskowych, co daje znacznie bardziej wydajny odbiór ciepła. W każdej komorze zainstalowany jest palnik na ekogroszek, miał lub pellet, dlatego działanie urządzenia w suszarniach wiąże się z dużą ergonomią.

Ekogroszek jest paliwem certyfikowanym przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>