Czy to się opłaca?

Wspominaliśmy już wielokrotnie o tym, jak przydatne są piece na słomę. Biomasa to przecież produkt ekologiczny, odpad w produkcji żywności, który można wykorzystać ponownie. Jednak nie wspominaliśmy jeszcze, jak bardzo korzystanie z biomasy jest opłacalne. Wiele zależy od przeróżnych czynników, o czym poniżej.

harvest-803479_640Mówiąc o kosztach warto zaznaczyć, że podstawowym czynnikiem, który wpływa na roczny koszt ogrzewania, jest powierzchnia ogrzewanego budynku. Najważniejsze w tym wypadku są koszty inwestycyjne, które wielu mogą przerazić. Jednak i na to znajdzie się rada. Ważnym warunkiem efektywności pieca jest stopień wykorzystania mocy zakupionego kotła. Załóżmy, że ogrzewanie w sezonie grzewczym pochłonie nawet 10 ton słomy. Przy aktualnych cenach koszt roczny ogrzewania oscylować będzie wokół 1000 zł.

Zatem jeśli na węgiel wydawaliśmy dotychczas 1500 zł za sezon grzewczy, po inwestycji w słomę oszczędzamy 500 zł. Wiadomo, że piec na węgiel jest o wiele tańszy, jednak przy takiej różnicy kosztów na sezon, w ciągu kilku lat inwestycja powinna się zwrócić.

Warto również zauważyć, że inwestycja w kocioł na słomę wiąże się z państwowym dofinansowaniem. Piec opalany słomą spełnia wszystkie warunki ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, a co za tym idzie upoważnia do otrzymania kredytu oraz premii. Dzięki temu każdy, kto zdecyduje się na taką inwestycję, może liczyć na pomoc państwa. Warunkiem uzyskania pomocy jest zmniejszenie rocznych strat energii o co najmniej o 25%.

Oczywiście przyszłe oszczędności, jak i potencjalne koszty inwestycji zależne są przede wszystkim od wielkości ogrzewanego budynku. Pamiętajmy jednak, że każde ekologiczne rozwiązanie przyczynia się do polepszenia kondycji naszej planety. Dlaczego by zatem z tego nie skorzystać? Zwłaszcza jeśli wiąże się to z realnymi oszczędnościami.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>