Biomasa

Produkując piece, najistotniejszym faktem jest to, czym będą one zasilane. Niezależnie od tego, czy będzie to piec na słomę, drewno czy ekogroszek niezbędne jest przystosowanie go do materiału, który mamy zamiar w nim spalać, aby uzyskać energię cieplną. W ostatnim czasie dość często inwestuje się w piece ekologiczne, które w procesie spalania wykorzystują tytułową biomasę.

Panicum_virgatumDzięki temu, że biomasa występuje w zasadzie wszędzie, już od zarania dziejów wykorzystywano ją jako źródło energii. Niewielu wie, czym dokładnie jest ów materiał. Odpowiedź nie jest specjalnie skomplikowana. W dużym skrócie jest to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. W skład tej masy można włączyć wiele elementów, na odpadkach gospodarstwa domowego rozpoczynając, a kończąc na pozostałościach po oczyszczaniu naszego ogródka czy odpadkach po przycinaniu miejskich drzew. Biomasa jak można wywnioskować z nazwy to materia organiczna, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Do biomasy można zaliczyć w zasadzie wszystko liście, trawy, odpadki rolne, leśne czy nawet odpady przemysłowe lub komunalne. Wachlarz możliwości jest zatem dość szeroki, a co za tym idzie dostęp do spalanego surowca również. Hodując rośliny w przydomowym ogródku, bardzo szybko zyskamy kilkadziesiąt, o ile nie więcej, kilogramów surowca, który moglibyśmy spalić. Każde koszenie trawy, pielenie ogródka czy wycinka przydomowych drzew daje nam surowiec, dzięki któremu wypełnimy komorę spalania naszego pieca.

Według specjalistów, biomasa jest trzecim co do wielkości na świecie źródłem odnawialnej energii. Wszystko za sprawą łatwego dostępu do surowca. Poza tym sama biomasa jest materiałem ekologicznym, co oznacza, że jest nieszkodliwa dla środowiska. Spalany dwutlenek węgla jest pochłaniany przez rośliny, które z czasem ponownie mogą wylądować w piecu. Jednak najważniejszym punktem przemawiającym za wykorzystywaniem biomasy jest to, że w zasadzie sami ją wytwarzamy. Takie rozwiązanie w przypadku gospodarstw rolnych może być niezwykle opłacalne. Tam przecież biomasa występuje w tak dużych ilościach, że może być to praktycznie niewyczerpywalne źródło energii. Słoma czy siano, które nie zostało przetworzone, którego zwyczajnie powstało zbyt dużo, można wykorzystać do ogrzania pomieszczeń. Podobnie jest w przypadku odpadów powstałych w wyniku przydomowej wycinki. Po co spalać odpadki na jednej kupie usypanej na środku podwórka, skoro można je wykorzystać na dużo bardziej pożyteczny sposób, ogrzewając nim nasze gospodarstwo.

Rozsądny rolnik potrafi odpowiednio ocenić, co jest mu potrzebne do wydajnego działania gospodarstwa. Nie jest zatem dziwne, że wykorzystywany jest każdy, nawet najmniejszy element, który może zostać ponownie przetworzony. Dlatego też ten sposób uzyskiwania energii powinien na stałe zawitać w polskich gospodarstwach rolnych.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>