Biomasa – co kryje się pod tym pojęciem?

Ekologiczne gospodarstwo wiąże się nie tylko z odpowiednim sposobem żywienia trzody chlewnej bądź uprawiania roli. Istotna jest także kwestia ogrzewania, które powinno wykorzystywać tylko naturalne metody, aby w jak najmniejszym stopniu szkodzić środowisku. To szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy codziennie opalamy budynki, w których mieszkamy czy też pomieszczenia gospodarcze.

straw-bales-1649854_1920Zazwyczaj w tym celu wykorzystywany jest węgiel, miał, ekogroszek czy olej opałowy. Jednakże sposoby te posiadają wiele wad, które wpływają nie tylko na otaczający nas świat, ale także na kondycję naszego domowego budżetu. Jedna tona węgla kosztuje kilkaset złotych, co sprawia, że na ogrzanie instalacji w przeciągu całej zimy możemy wydać nawet kilka tysięcy złotych. Jeszcze droższy jest olej opałowy, który pomimo wysokiej ceny, jeszcze bardziej szkodzi środowisku.

Rozwiązaniem korzystnym nie tylko pod względem ekologii, ale i naszego portfela jest zastosowanie biomasy. Co kryje się pod tym pojęciem? To grupa produktów oraz wszelkiego rodzaju odpadów pozostałych z produkcji rolnej, które ulegają rozkładowi biologicznemu. Są zatem w 100% naturalnym materiałem, który z powodzeniem może zostać wykorzystany jako środek opałowy w systemie grzewczym zarówno budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych.

Biomasę mogą stanowić różnego typu komposty czy pozostałości po zbiorach rolniczych. Najpopularniejszą formą biomasy jest słoma. To środek najłatwiej dostępny, który można spotkać w każdym gospodarstwie rolnym. Niekiedy zdarza się, że rolnicy nie mają pomysłu co zrobić z nadwyżkami słomy. W konsekwencji zalega ona w szopach i marnieje. Można ją wykorzystać w zupełnie inny sposób, który przyniesie nam podwójne korzyści – pozwoli odpowiednio zagospodarować nieużywane nadwyżki, jak i zapewnić ogrzewanie w danym pomieszczeniu.

W tym celu należy zamontować kocioł na słomę bądź piec. To urządzenia przystosowane do pracy napędzanej tego typu biomasą. Słoma jest bardzo dobrym paliwem pod względem energetycznym. Zapewnia stałą temperaturę spalania przez wiele godzin, dzięki czemu nie musimy się obawiać nagłych spadków ciepła bądź nadmiernego ogrzania. Biomasa jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie ekologię oraz nie chcą ponosić dużym nakładów finansowych.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>