Biogazownia

Żyjąc w czasach, kiedy każdy z nas szuka oszczędności, które przełożą się na realne zyski, musimy poszukiwać nowych źródeł energetycznych. Nowe sposoby na uzyskiwanie energii w dużej części łączą się z ekologią, która już od dłuższego czasu stała się naszą codziennością. Dbanie o środowisko oraz pozyskiwanie alternatywnych źródeł energii to dziś podstawa naszego funkcjonowania, a jednym z dobrych tego przykładów jest biogazownia.

W największym skrócie, biogazownia jest instalacją, która służy do zamierzonej produkcji biogazu z różnego rodzaju surowca. Biogaz powstaje z określonych produktów, które mogą przefermentować – biomasa roślinna, odchody zwierzęce, odpady organiczne pochodzące z przemysłu spożywczego, odpady poubojowe czy ścieki. Jak widać, są to zatem elementy, które nikomu z nas nie są potrzebne do codziennej egzystencji, bo większość z nich zwyczajnie ulega utylizacji, a w tym przypadku możemy uzyskać energię z surowca, którego nikt nie potrzebuje.

Istnieje kilka rodzajów biogazowni. Najczęściej instaluje się je w miejscach, gdzie występuje duży dostęp do odpadów, z których powstaje biogaz. Dlatego najczęściej możemy je spotkać na terenie składowisk odpadów, na terenie oczyszczalni ścieków czy na terenie zaawansowanych technologicznie gospodarstw rolnych.

W kraju nad Wisła panuje błędna opinia, że biogazownie to w większości problem – odór, zagrożenie biologiczne czy zagrożenie wybuchem. Jednak opinie te są w większości wyimaginowane. Tymczasem typowa i dobrze zarządzana biogazownia nie generuje nieprzyjemnych zapachów, a wszystko przez to, że jest ona całkowicie hermetyczna. Dlatego nie ma możliwości, aby w okolicznych gospodarstwach rolnych czy miejscowościach unosił się jakikolwiek zapach fermentów – uwalniający się zapach nie różni się niczym od typowych dla wsi zapachów.

W przeciwieństwie do baterii słonecznych czy farm wiatrowych, biogazownie pozwalają na generowanie nowych miejsc pracy. Dzięki czemu aktywizujemy lokalne społeczeństwo. Każdego dnia niezbędnych jest kilku techników oraz pracowników fizycznych, którzy zapewnią stałą pracę biogazowni. Poza tym jest to dość dobry sposób na kooperację pomiędzy różnego rodzaju firmami czy gospodarstwami rolnymi.

Decydując się na budowę przydomowej biogazowni sami dajemy sobie alternatywne źródło energii. Piec na słomę ogrzeje nasz dom, a biogaz napędzi nasze przystosowane maszyny rolnicze – samowystarczalne przedsiębiorstwo.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>