Biogazownia – co powinieneś wiedzieć

Jak nie trudno zauważyć, trend dotyczący biogazowni stale rośnie. Można cieszyć się, że coraz więcej gospodarstw rolnych zainteresowanych jest tym sposobem uzyskiwania energii. Są to w końcu Odnawialne Źródła Energii. Ten sposób pozyskiwania paliwa ceni sobie nie tylko Ministerstwo Rolnictwa, ale i cała Unia Europejska.
biogas-989479_960_720O biogazowniach już wspominaliśmy, dotknijmy jednak tematu z innej strony. Biogazownia w największym skrócie służy do produkcji biogazu. Wykonuje się go z różnego rodzaju biomasy roślinnej, odpadów organicznych, odchodów zwierzęcych. W tym procesie sprawdzą się również odpady poubojowe czy inne tego typu produkty.

Przypomnijmy jednak z jakich elementów składa się cała instalacja. Jest to niewątpliwie bardzo istotna sprawa. W instalacji znajdziemy przede wszystkim zbiornika wstępnego, cały układu dozowani oraz fermentatory. Następnie potrzebny jest zbiornika magazynowy dla przefermentowanego substratu, zbiornik biogazu, a także agregat prądotwórczy. Ewentualnie można zdecydować się na agregat kogeneracyjny. Jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ wtedy produkowana jest zarówno energia elektryczna, jak i cieplna.

Jak przebiega cały proces? W zbiorniku wstępnym gromadzone są substraty płynne. Przy pomocy stałego układu dozowania, do biogazowni dostarczane są także substraty stałe. Cała mieszanka trafia do fermentatora. Tam natomiast są one pozbawione światła i tlenu. W zbiorniku podgrzewa się je do ok. 38-40 stopni Celsjusza. Dzięki temu są one rozkładane przez rozwijające się tam mikroorganizmy.

Pamiętajmy, że masa nie jest pozostawiana sama sobie. Cały proces jest dokładnie monitorowany przy pomocy różnego rodzaju wskaźników. Chodzi między innymi o wskaźniki zawartości kwasów organicznych i siarkowodoru. Produktem końcowym całego procesu jest biogaz. W tym wypadku głównym składnikiem biogazu jest metan.

Decydując się na inwestycje w biogazownie należy nadzorować cały proces budowy. Dlaczego? Przede wszystkim, jakość wykonania instalacji ma duży wpływ na późniejsze działanie. Wszystkie komory powinny być wykonane z wysokiej jakości metalu odpornego na korozję i kwasy wytwarzane w procesie fermentacji.

Odpadki powstałe w procesie fermentacji mogą zostać wykorzystane, jako wysokiej jakości nawóz. Zatem nic się nie marnuje.

Cudowne rozwiązanie dla ludzi, którym zależy na środowisku oraz oszczędnościach.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>