Biogaz – czym jest?

W poprzednim artykule zajęliśmy się opisywaniem biogazowni, dzięki którym uzyskać można znaczne ilości biometanu. Dla wielu jednak w dalszym ciągu są to informacje niezbyt jasne, dlatego warto opisać dokładnie, czym jest wspominany biogaz. Przecież nie każdy od razu musi być zorientowany w kwestiach pozyskiwania ekologicznej energii. Kontynuując rozpoczęty w zeszłym tygodniu temat, zajmijmy się zatem kwestią surowca pozyskiwanego przy metodzie fermentacji.

Otóż sam biogaz nie jest to nic innego niż gaz, który powstaje w czasie fermentacji metanowej. Podstawowymi składnikami powstałego w tym procesie gazu jest metan, dwutlenek węgla oraz azot, siarkowodór i wodór. Co wyróżnia biogaz? Przede wszystkim fakt tego, że powstaje dzięki działaniu naturalnych procesów występujących na ziemi. Fermentacja następuje dzięki stworzeniu idealnych warunków. Przykładów, na których wzorowano się w tym procesie, szukać należy w przyrodzie – erupcje wulkaniczne, trawienie pokarmów czy rozkład nawozów organicznych. Do atmosfery metan trafia z różnych źródeł – wydobycie węgla, składowiska odpadów, czy oczyszczalnie ścieków, to tylko nieliczne z wielu przykładów. Podobnie jest z utylizacją odpadów czy powstawaniem energii elektrycznej.

W takiej sytuacji karygodne byłoby niepodjęcie decyzji o inwestycji w biogazownię. Domowa produkcja biometanu może z całą pewnością generować ogromne oszczędności. Przecież duże przedsiębiorstwa zwykle wykorzystują znaczne ilości surowców naturalnych, aby działać na pełnych obrotach.

Najlepszym środowiskiem dla rozwoju pozyskiwania biogazu są przedsiębiorstwa rolne. Tam, przedsiębiorcy dysponują duża ilością obornika czy odpadów organicznych, które mogą zostać wykorzystane do produkcji biogazu. W połączeniu z innymi ekorozwiązaniami jak piec na słomę współpracujący z uprzedzeniem, jakim jest nagrzewnica powietrza, dodajmy do tego solary, nasze gospodarstwo stanie się samowystarczalne energetycznie.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>