Suszenie kukurydzy

Jako że kukurydza jest produktem wykorzystywanym w różny sposób przez jej producentów. Z roku na rok produkcja kukurydzy wzrasta. Wszystko za sprawą tego, że jest ona głównym elementem pasz dla drobiu oraz trzody chlewnej. Jako że jej zastosowanie jest dość szerokie, niezbędne jest, aby była ona w odpowiedni sposób zbierana, przetwarzana i przechowywana. Jeżeli kukurydza przeznaczana należy odpowiednio ją wysuszyć.

corn-60106_640Dla producentów ważne jest, aby uzyskać ziarno o odpowiednim poziomie wilgotności. Ten określa się na 15%. Jeżeli limit ten nie zostanie osiągnięty, wilgoć spowoduje rozwój pleśni i drobnoustrojów, co w dalszej kolejności doprowadzi do zepsucia się ziarna.

Warto zauważyć, że suszenie kukurydzy może odbywać się przy użyciu dwóch różnych metod. Pierwsza, wysokotemperaturowa, odbywa się w specjalnych suszarniach. Tam piec do suszarni nagrzewa powietrze, które dzięki odpowiedniej cyrkulacji i odpowiednio wysokiej temperaturze osusza ziarna do odpowiedniego stopnia wilgotności. Istnieje również druga metoda, dwustopniowa, gdzie najpierw suszymy ziarno poprzez metodę wysokotemperaturową w suszarni, a następnie po uzyskaniu wilgotności ziarna na poziomie 20%. W drugim etapie wykorzystuje się technikę niskotemperaturową, gdzie ziarno dosuszane jest w niższej temperaturze. Ten etap odbywa się w silosie lub płaskim magazynie, gdzie ziarna dochodzą do odpowiedniego poziomu wilgotności.

corn-field-1935_640Metoda druga wykorzystywana jest, aby zaoszczędzić zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszyć koszty, które w przypadku suszarni poniżej 20% wilgotności przestają być opłacalne. W pierwszym etapie niezbędne jest wykorzystanie dużej temperatury, aby odpowiednio zredukować poziom wilgotności, jednak później, gdy jest on już na tyle niski, że nie grozi mu szybkie zepsucie, możemy skorzystać z etapu drugiego.

Pozdrawiamy, Gizex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>